Informator Europejski

Informator Europejski

Czy wiesz, że...

12,4 mld zł

 to łączna kwota, która wpłynęła na konto m. st. Warszawy z UE w latach 2005-2019

10 tys. zł

przypada ze środków unijnych na każdego mieszkańca Warszawy.

9,7 mld zł

to kwota pozyskana ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013.

Budowa II linii metra

to największa spośród realizowanych w Polsce inwestycja samorządowa, która uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności.

17,9 mld zł

to łączna wartość dofinansowania projektów miejskich

Facebook

„URBANREC - nowe podejście do przetwarzania miejskich odpadów...

Increase Normal Decrease
opublikowano: Czwartek, 30 Czerwca, 2016 - 14:59, mbesztoch

„URBANREC - nowe podejście do przetwarzania miejskich odpadów wielkogabarytowych w wysokiej jakości produkty wielokrotnego wykorzystania”

Międzynarodowy projekt pn. „URBANREC - nowe podejście do przetwarzania miejskich odpadów wielkogabarytowych w wysokiej jakości produkty wielokrotnego wykorzystania” otrzymał dofinansowanie z programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy nr 690103.

The project “URBANREC – New approaches for the valorisation of URBAN bulky waste into high added value RECycled products” has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 690103.

Partnerzy: 21 instytucji z 7 krajów, w tym: AIMPLAS - ASOCIACION DE INVESTIGACION DE MATERIALES PLASTICOS Y (koordynator, tj. lider konsorcjum), Fraunhofer Gesellschaft Zur Forderung Der Angewandten Forschung EV, Centre Scientifique & Technique de l’industrie textile Belge, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Izmir Institute of Technology, Association des cites et des régions pour le recyclage et la Gestion Durable des resources; Iznab Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Ecofrag-Mentation Europe S.L., Blueplasma Power S.L., RAMPF Ecosystems GmbH & Co. KG, RESCOLL Technology Centre of Materials, Eurospuma - Sociedade Industrial de Espumas Sintéticas SA, Colchones Delax SL, Procotex Corporation SA, Vanheede Environment Group, Intergemeentelijke Maatschappij voor Openbare Gezondheid, Consorcio Valencia Interior, Oprnbare Vlaamse Afvalstoffenmaatschappij, Diputación Provincial de Valencia, Miasto Stołeczne Warszawa, Bornova Municipality

Okres realizacji: 01.06.2016 – 30.11.2019 (42 miesiące)

Całkowita wartość projektu (wszyscy partnerzy): 9 978 983,56 €

Wartość projektu w m.st. Warszawie: 266 375,00 €, tj. 1 225 325,00 zł wg kursu 4,600 zł/€

Poziom dofinansowania: 100% wydatków kwalifikowalnych

Komórka merytoryczna i główny realizator projektu w obrębie m.st. Warszawy: Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi

 

Miasto stołeczne Warszawa było jednym z członków konsorcjum projektu badawczo-rozwojowego URBANREC, dotyczącego odzysku wielkogabarytowych odpadów komunalnych, który zgodnie z założeniami miał pozwolić na uzyskanie korzyści w wysokości ponad 2 mld euro rocznie w skali Europy. Celem projektu była poprawa logistyki i przetwarzania odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble, materace, tapicerka, tekstylia i wyroby ogrodowe z tworzyw sztucznych, przy pomocy innowacyjnych technik oddzielających, które mają generować zysk netto w wysokości 225 euro za tonę.
 
Pomimo rozwoju gospodarowania odpadami komunalnymi w kierunku gospodarki cyrkularnej, odzysk odpadów wielkogabarytowych ciągle jest dużym wyzwaniem. Ponad 60% z 19 milionów ton mebli, materacy, tapicerki, tekstyliów i wyrobów ogrodowych z tworzyw sztucznych, które są wyrzucane każdego roku w krajach europejskich, kończy na wysypiskach.

Konsorcjum projektu miało za zadanie opracować skuteczne rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami wielkogabarytowymi promujące profilaktykę i ponowne wykorzystywanie, ale także zastosowanie innowacji w zakresie logistyki i przetwarzania odpadów. Nowe, innowacyjne rozwiązania dotyczące recyklingu mechanicznego i chemicznego miały na celu umożliwienie odzysku odpadów wielkogabarytowych dla uzyskania produktów o wysokiej wartości dodanej, takich jak kleje, rozpuszczalniki lub dodatki, pianki, kompozyty wzmacniane włóknem i filcem, czy wzmacniane tworzywa sztuczne, takie jak kompozyty drewna i plastiku. Szczegółowym celem projektu było osiągnięcie odzysku odpadów wielkogabarytowych na poziomie 82% w całej Europie, co dałoby zysk netto w wysokości 225,6 euro za tonę tych odpadów, czyli 2,127 mld euro rocznie.
 
Poziom recyklingu odpadów wielkogabarytowych w Unii Europejskiej różni się bardzo w zależności od kraju, ponieważ nie ma prawodawstwa określającego te zagadnienia. Systemy logistyczne również różnią się w zależności od regionu, nie określono też żadnych metod odzyskiwania do globalnego stosowania. Stopa odzysku waha się poszczególnych krajach uczestników projektu od 70% w Belgii do 5% w Turcji, podczas gdy w Hiszpanii wynosi 25-30%. Dzięki projektowi URBANREC miały powstać podstawy do określenia i przyspieszenia rozwoju przyszłego europejskiego prawodawstwa dotyczącego odpadów wielkogabarytowych, a także logistyczne i technologiczne metody rozwiązania problemu.
Pianki poliuretanowe lub lateksowe, inne mieszanki tworzyw sztucznych, różne tkaniny, a nawet drewno to najczęstsze materiały, z których składają się miejskie odpady wielkogabarytowe. Po odbiorze, klasyfikacji, ponownym użyciu i podzieleniu przez zaawansowane i opatentowane techniki zostały opracowane różne drogi i procesy odzysku, pozwalające na uzyskanie produktów o wartości dodanej.

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Opis projektu
  (plik: project_factsheet_urbanrec.pdf, rozmiar pliku: 227.2 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Informacja prasowa
  (plik: urbanrec_press_release.pdf, rozmiar pliku: 410.82 KB)
  Pobierz