to łączna kwota, która wpłynęła na konto m. st. Warszawy z UE w latach 2005-2019
to łączna wartość dofinansowania projektów miejskich
to kwota pozyskana ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013.
przypada ze środków unijnych na każdego mieszkańca Warszawy.
to największa spośród realizowanych w Polsce inwestycja samorządowa, która uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Informacje dotyczące projektu:
Wartość całkowita projektu: 1 658 380,00 zł
Wartość dofinansowania z funduszy UE: 1 658 380,00 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Społeczny
Program Operacyjny: Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet: VII Promocja Integracji Społecznej
Działanie: 7.2.2. Wsparcie ekonomii społecznej
Okres realizacji: 01.01.2011 - 30.06.2013
Jednostka realizująca projekt: Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy krajowi:
- Fundacja Gospodarcza im. Karola Marcinkowskiego w Ciechanowie
- WYG International Sp. z o.o.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Polsko - Amerykański Fundusz Pożyczkowy Inicjatyw Obywatelskich
- Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych
- Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Partner zagraniczny:
- Stowarzyszenie Niemiecko – Polskiej Współpracy Socjalnej
Opis projektu
CELEM OGÓLNYM projektu było zwiększenie trwałości i wzmocnienie potencjału instytucji ekonomii społecznej działających na rzecz społeczności lokalnych poprzez wypracowanie i przetestowanie zintegrowanego systemu wsparcia zapewniającego zwiększenie udziału tych podmiotów w realizacji miejskich/gminnych polityk publicznych w ciągu 24 miesięcy.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Poprawa jakości działania i potencjału organizacyjnego IES w opinii 65 przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie gminy/miasta, poprzez zwiększenie elastyczności finansowej IES, podniesienie poziomu wiedzy z zakresu kompetencji zawodowych kadr IES.
2. Wzmocnienie trwałości i stabilności funkcjonowania IES w opinii 25 przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rynkach lokalnych, m.in. poprzez integrację działań IES z JST, w wyniku promocji alternatywnych sposobów pozyskiwania środków na realizację działań statutowych IES.
3. Podniesienie wiedzy z zakresu współpracy finansowej i pozafinansowej z IES w wśród wszystkich krajowych partnerów projektu, poprzez wymianę doświadczeń i Dorych praktyk z partnerem ponadnarodowym, podczas 2 wizyt studyjnych.
Celem wprowadzenia innowacji było wielowymiarowe i długofalowe wsparcie IES prowadzące do zwiększenia zdolności tych podmiotów do podejmowania działań w sferze ekonomicznej z wykorzystaniem modelu partnerstwa publiczno – społecznego. Pożądany stan docelowy po wprowadzeniu innowacji to zwiększenie trwałości i stabilności IES. Zostało to osiągnięte w szczególności poprzez implementację produktów finalnych projektu:
Grupa docelowa
Użytkownicy: Pracownicy JST,
Odbiorcy: pracownicy IES,
Ciekawostka o projekcie
Efekty wdrożenia jednego z produktów projektu, Mechanizmu Wsparcia Instytucji Ekonomii Społecznej, można obserwować w Warszawie przy ul. Wilczej 27b, gdzie mieści się wsparta w ramach projektu kawiarnia Mama Cafe prowadzona przez Fundację MaMa (www.fundacjamama.pl).
Umowa o dofinansowanie projektu "TORO – w poszukiwaniu skutecznych metod wsparcia instytucji ekonomii społecznej" została podpisana w dniu 17 marca 2011 roku w Warszawie, przez Zastępcę Dyrektora Biury Funduszy Europejskich, Pana Tomasza Pactwę.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------