STEP BY STEP Zobowiązania dotyczące oszczędności energetycznej

opublikowano: Wtorek, 20 Czerwca, 2017 - 12:53, p.paradowski

Projekt „STEP BY STEP Zobowiązania dotyczące oszczędności energetycznej” otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej „Horyzont 2020” na podstawie umowy nr 649733

Informacje dotyczące projektu

Akronim projektu: Step_by_step

Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

Wartość całkowita projektu: 611 967,00 PLN

Wartość dofinansowania z funduszy UE: 611 967,00 PLN

Poziom dofinansowania z UE: 100%

Źródła finansowania: Horizon 2020 / Topic: ICT

Jednostki realizujące projekt w m.st. Warszawie: Biuro Infrastruktury, Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju

Okres realizacji: 03.2015 - 02.2018 (36 miesięcy)

Lider projektu: E3D-Environnement (E3D) Sarl (Francja)

Partnerzy projektu: Cesie IT2 (Włochy), Universiteit Gent (Belgia), Centrum Badań  i  Innowacji Pro-Akademia Stowarzyszenie (Polska), Zentrum Fuer Europaeische Wirtschaftsforschung GmbH (Niemcy), Agencia Energetica De La Ribera (Hiszpania), Comune Di Cefalu EPE (Włochy), Stad Gent (Belgia), Miasto stołeczne Warszawa (Polska)

Opis projektu:

M.st. Warszawa otrzymało, jako współbeneficjent, środki z programu Horyzont 2020 na realizację projektu Step_by_step, który ma na celu zaangażowanie mieszkańców i zmianę ich zachowań w zakresie zużycia energii.

Projekt w Warszawie realizowany jest na Gocławiu. Do projektu przystąpiło ponad 3000 gospodarstw domowych, które w ankietach door-to-door zgodzili się przystąpić do projektu oraz zmienić swoje zachowanie związane z zużyciem energii zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami. Obecnie odbywa się etap towarzyszenia telefonicznego, podczas którego mieszkańcy podejmują nowe zobowiązania. Równolegle trwa przekazywanie danych o zużyciu ciepła (od Veolii) i energii elektrycznej (od Innogy), w celu weryfikacji, jak zmiana zachowań gospodarstw domowych przekładają się na faktyczne zużycie energii. W projekcie przewidziana jest również grupa kontrolna, która pozwoli zweryfikować, czy zmniejszone zużycie energii jest faktycznie związane ze zmianą zachowań czy spowodowane uwarunkowaniami zewnętrznymi.