Programowanie Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy - PROM

opublikowano: Wtorek, 26 Listopada, 2013 - 11:49, epietr

Projekt Programowanie Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy - PROM realizuje cele i założenia Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju w zakresie terytorializacji polityk przestrzennych i rozwojowych w obszarze powiązanym funkcjonalnie z m. st. Warszawą.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013

Wartość całkowita projektu: 2 568 300,00 zł
Wartość dofinansowania z funduszy UE: 2 259 630,00 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program Operacyjny: Program Operacyjny Pomoc Techniczna
Jednostka realizująca projekt: m.st. Warszawa, Biuro Funduszy Europoejskich i Rozwoju Gospodarczego

Partnerzy:
• Samorząd Województwa Mazowieckiego, reprezentowany przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego (MBPR),
• Gm. Izabelin, gm. wiejska
• Gm. Legionowo, gm. miejska
• Gm. Lesznowola, gm. wiejska
• Gm. Ząbki, gm. miejska
• Gm. Piaseczno, gm. miejsko-wiejska

Projekt realizuje cele i założenia Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju w zakresie terytorializacji polityk przestrzennych i rozwojowych w obszarze powiązanym funkcjonalnie z m. st. Warszawą.

Cel główny projektu:

Wsparcie funkcjonowania Obszaru Metropolitalnego Warszawy, zgodnie z polityką rozwoju kraju i województwa mazowieckiego.

Cele szczegółowe:

1. Wzmocnienie powiązań funkcjonalnych Obszaru Metropolitalnego Warszawy poprzez ich identyfikację, zdiagnozowanie i dostosowanie oczekiwanej interwencji w ujęciu terytorialnym.
2. Wzmocnienie współpracy pomiędzy jst wchodzącymi w skład Obszaru Metropolitalnego Warszawy.  Każda gmina wchodząca w skład Obszaru Metropolitalnego Warszawy będzie włączona w proces formułowania Strategii i Programów. Istniejące związki, stowarzyszenia i porozumienia jst, w ramach Obszaru Metropolitalnego Warszawy, będą szczególnie uwzględnione w procesie badawczym i uspołeczniania wyników projektu.
3. Wspólne zaprogramowanie wizji i celów rozwojowych Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Choć projekt jest realizowany przez 7 jst, wszystkie gminy Obszaru Metropolitalnego Warszawy będą konsultowały i uzgadniały cele w ramach warsztatów strategicznych. Proces budowania identyfikacji jst z projektem rozpocznie się jeszcze przed rozpoczęciem działań projektowych.
4. Operacjonalizacja celów Strategii oraz przygotowanie Programów rozwoju. Programy będą przełożeniem celów na konkretne działania i projekty. Dokonają tego głównie uczestnicy grup roboczych dedykowanych każdemu celowi z osobna. Dzięki temu gminy Obszaru Metropolitalnego Warszawy będą dysponowały konkretnymi propozycjami współpracy i inwestycji w ramach Obszaru Metropolitalnego Warszawy.
5. Przygotowanie samorządów Obszaru Metropolitalnego Warszawy do roli beneficjentów Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Idea współpracy wymaga zmiany sposobu myślenia i postrzegania sąsiadującej gminy jako potencjalnego rywala. Samorządy powinny nauczyć się działać w kompromisie i traktować sukces całego obszaru metropolitalnego jako swój własny. O randze  inwestycji zintegrowanych decydować będzie ich wielowymiarowość i otwartość na różne aspekty życia społeczno-gospodarczego mieszkańców.

W ramach realizacji projektu przewidziane są następujące działania:

1. Administracja i zarządzanie projektem.
2. Promocja i upowszechnienie informacji o projekcie.
3. Wyznaczenie obszaru funkcjonalnego m.st. W-wy.
4. Diagnoza społeczno-gospodarcza Obszaru Metropolitalnego Warszawy, z wykorzystaniem nowych badań, jak i wcześniejszych, m.in. z projektu Trendy Rozwojowe Mazowsza.  .
5. Opracowanie Strategii rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy do roku 2030.
6. Wypracowanie  Programów Rozwoju.
7. Opracowanie dokumentacji dla wybranych projektów.

Kontakt:

Przemysław Gabrysiak