Warszawa Laureatem Kryształowej Brukselki 2020!

opublikowano: Wtorek, 2 Lutego, 2021 - 11:28, kgruba

Nagroda Kryształowej Brukselki przyznawana jest od 2001 roku za sukcesy w Programach Ramowych Badań i Innowacji Unii Europejskiej. W tym roku nagrody zostały przyznane za całościowe osiągnięcia w Programie Ramowym Horyzont 2020 (lata 2014–2020). Program ten, uchwalony w 2013 roku, wspiera badania, naukę i innowacje, a jego głównym celem jest wzrost konkurencyjności państw członkowskich oraz całej Europy.

Warszawa Laureatem Kryształowej Brukselki 2020!

Podstawą nominacji do Nagrody są opracowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy pozyskane z Komisji Europejskiej dane statystyczne, uwzględniające m.in.: liczbę realizowanych i koordynowanych projektów, a także ich wartości. Laureatów Kryształowej Brukselki 2020 spośród podmiotów biorących udział w Programie Ramowym Horyzont 2020 wybrała Kapituła pod przewodnictwem Ministra Edukacji i Nauki. Ogłoszenie wyników odbyło się 18 grudnia 2020 r. podczas Gali Nagrody Kryształowej Brukselki 2020. W kategorii “Administracja samorządowa” pośród nominowanych znalazło się Miasto Stołeczne Warszawa, które ostatecznie zostało laureatem Kryształowej Brukselki pokonując Wrocław, Łódź, Kraków i Gdańsk. To już druga Kryształowa Brukselka przyznana Miastu – pierwszą zdobyliśmy w 2018 roku! W programie Horyzont 2020 Miasto Stołeczne Warszawa współpracuje w 12 projektach z partnerami m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Belgii. Projekty, w których uczestniczy Warszawa dotyczą smart cities - przyjaznych dla ludzi i środowiska rozwiązań dla “miast przyszłości”, kierujących się zasadami zrównoważonego rozwoju oraz integrujących tematy z zakresu energetyki, budownictwa, transportu i ICT. Poczynając od inteligentnego oświetlenia ulicznego, elektrycznego lub hybrydowego transportu miejskiego, planowania przestrzennego w zakresie układu ulic i zapewnienia właściwego udziału zieleni miejskiej, poprzez lokalną produkcję ciepła i energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, po nowoczesne rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami. Łączna wysokość dofinansowania pozyskanego z Komisji Europejskiej przekroczyła 2 mln 260 tys. euro. Więcej informacji o Nagrodzie Kryształowej Brukselki można znaleźć na stronie https://www.kpk.gov.pl/nagroda-krysztalowej-brukselki, zaś transmisję z wręczenia nagród można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=nFFup3fX1sk.