Informator Europejski

Informator Europejski

Czy wiesz, że...

12,4 mld zł

 to łączna kwota, która wpłynęła na konto m. st. Warszawy z UE w latach 2005-2019

9,7 mld zł

to kwota pozyskana ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013.

10 tys. zł

przypada ze środków unijnych na każdego mieszkańca Warszawy.

17,9 mld zł

to łączna wartość dofinansowania projektów miejskich

Budowa II linii metra

to największa spośród realizowanych w Polsce inwestycja samorządowa, która uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności.

Facebook

Europa zmienia Warszawę - relacja z wydarzenia

Increase Normal Decrease
opublikowano: Czwartek, 21 Sierpnia, 2014 - 13:58, p.paradowski

Ponad 18 tys. uczestników wzięło udział w tegorocznej edycji wydarzenia plenerowego „Europa zmienia Warszawę”, zorganizowanego przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Warszawa.

Przez dziewięć dni, w namiocie Europejskiego Punktu Informacyjnego na Krakowskim Przedmieściu swoją ofertę przedstawiło w sumie 51 instytucji, realizujących na terenie Warszawy projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wszyscy odwiedzający mogli nie tylko skorzystać z usług punktów informacyjnych, ale także wziąć udział w licznych grach, konkursach i zabawach.

W tym roku wszystkie zaplanowane atrakcje i spotkania podzielone zostały na siedem obszarów tematycznych, odpowiadających kolejnym dniom trwania wydarzenia. Podczas każdego z nich, pracownicy instytucji współpracujących z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa przygotowali szereg aktywności edukacyjno-kulturalnych, które przyciągały na Plac Zamkowy liczne grona zaciekawionych przechodniów. Szczególnie duże zainteresowanie dało się zaobserwować wśród dzieci, które wraz z opiekunami codziennie odwiedzały namiot. Gościliśmy również blisko 20 grup szkolnych biorących udziałw tegorocznej edycji „Lata w mieście”.

Weekend rozpoczynający wydarzenie został poświęcony zagadnieniom związanym z kulturą i sztuką oraz zdrowiem. 28 czerwca każdy, kto kiedykolwiek marzył o spróbowaniu swoich sił w roli naukowca, mógł poeksperymentować wykonując proste doświadczenia, takie jak: próba tworzenia miraży lub wykorzystywanie potęgi próżni. Dzieci natomiast miały szansę nauczyć się gry m.in. na wyjących rurach czy grillach oraz zobaczyć pokaz ujarzmiania balonów pożerających telefony komórkowe. Wszystko to dzięki mobilnej atrakcji zwanej -  „Kopernikiem na kółkach” przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik.

Tego samego dnia swoją ofertę prezentował również Mazowiecki Instytut Kultury. Szczególne zainteresowanie odwiedzających wzbudziła gra edukacyjna „HecaKieca”, prezentująca mazowieckie stroje ludowe. O wrażenia słuchowe zadbały natomiast animatorki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, które nie tylko prowadziły zajęcia z muzyką na żywo, ale także dały możliwość skomponowania własnych utworów. Kolejnym partnerem goszczącym w tym dniu na placu Zamkowym był Dom Kultury Śródmieście z bogatą ofertą skierowaną nie tylko do dzieci, ale i dorosłych. Wszyscy bawili się bowiem doskonale podczas zdobienia gipsowych figurek oraz tworzenia papierowych kwiatów z bibuły.

W dniu poświęconym zdrowiu, lekarze i pielęgniarki ze Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny SPZOZ okazali się nieocenieni w udzielaniu specjalistycznych porad, szczególnie dotyczących kobiet w ciąży. Dzięki obecności personelu Szpitala Wolskiego, wielu odwiedzających mogło natomiast bezpłatnie wykonać badanie wysokości ciśnienia czy poziomu glukozy w surowicy krwi oraz skorzystać z profesjonalnych porad psychologicznych. Polski Czerwony Krzyż, podobnie jak w roku ubiegłym, przeprowadził specjalistyczne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem ćwiczeń na manekinach, podczas gdy przedstawiciele Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zaprezentowali m.in. kościofon i ucho olbrzyma.  

Trzeci dzień imprezy upłynął pod znakiem nauki, edukacji i sportu. Mimo niesprzyjającej aury o aktywność fizyczną wszystkich zainteresowanych, w specjalnie przygotowanym namiocie, dbały wspólnie Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Biuro Sportui Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy. Informacji nt. programu Erasmus+ udzielały Przedstawicielki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, które przygotowały również quiz poświęcony tematyce europejskiej. Byli z nami także przedstawiciele Urzędów Dzielnic m.st. Warszawy: Ochoty, Bemowa oraz Targówka. Kreatywne zadania dla młodszych uczestników przygotowała także Szkoła Podstawowa nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego.

Lipiec rozpoczęliśmy tematyką ekologiczną. Bez wątpienia największą atrakcją dnia był pokaz egzotycznych gatunków zwierząt przygotowany przez Miejski Ogród Zoologicznyw Warszawie. Zainteresowani mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć prawdziwe węże, karaczany oraz żółwie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. zrealizowało program poświęcony oszczędzaniu i oczyszczaniu wód ściekowych wzbogacony o filmy edukacyjne i quizy o tematyce ekologicznej. Natomiast Zarząd Mienia m.st. Warszawy przygotował makietę platformy pływającej dla ptaków oraz  prezentację wybranych gatunków egzotycznych zwierząt. To tylko niektóre z licznych atrakcji przygotowanych w tym dniu dla wszystkich odwiedzających miejsce imprezy.

Dzień Transportu został zorganizowany w środę, 2 lipca. Wśród najmłodszych uczestników imprezy dużym powodzeniem cieszyły się „biletomaty” Zarządu Transportu Miejskiego,  wydające bezpłatne bilety na malowanie twarzy lub kolorową watę cukrową. Punkty informacyjne, w których można było wziąć udział w grach i konkursach przygotowały również: Metro Warszawskie oraz Biuro Drogownictwa i Komunikacji. Ich maskotki – Krecik oraz Pan Bilecik stanowiły dużą atrakcję dla najmłodszych uczestników.  

Czwartek był dniem poświęconym funduszom europejskim, rynkowi pracyi przedsiębiorczości. W tym dniu bezpłatnych porad, konsultacji i informacji w specjalnie przygotowanych stoiskach udzielali pracownicy: Urzędu Pracy m.st. Warszawy, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Centralnego Punktu Funduszy Europejskich, Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Warszawie, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także Biura Programu Kreatywna Europa w Polsce oraz Punktu Kontaktowego Europa dla Obywateli. Wielu goszczących tego dnia partnerów, przygotowało również szeroką gamę zabaw i kreatywnych konkursów dla wszystkich chcących wziąć w nich udział. Organizacyjnie nieoceniona okazała się pomoc zespołu Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Piaseczno. O rozwój przedsiębiorczości wśród mieszkańców Warszawy zadbała natomiast Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, której przedstawiciele wraz wolontariuszami z AIESEC poprowadzili szereg zabaw i quizów.  Przez cały dzień towarzyszyli nam także wolontariusze z całego świata należący do Stowarzyszenia Promocji i Wolontariatu, którzy zorganizowali szereg zabaw dla dzieci, w tym uwielbiane przez najmłodszych malowanie twarzy i warsztaty origami. Swoje projekty realizowane ze środków europejskich zaprezentowały także Dzielnice m.st. Warszawy: Ursynów, Włochy i Białołęka.

4 lipca był dniem obywateli i wolontariatu. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne przygotowało z tej okazji całą listę atrakcji – wszyscy odwiedzający nie tylko mogli zrobić sobie zdjęcia na krześle sygnalitycznym, ale także ściągnąć odciski palców oraz wziąć udział w konkursie motoryzacyjnym. Podczas gdy młodsi uczestnicy zadowoleni byli z możliwości obejrzenia prawdziwego wozu strażackiego, starsi mogli skorzystać z porad oferowanych przez Europejskie Centrum Konsumenckie. Jak działają specjalistyczne komputery z E-Pracowni dla osób niepełnosprawnych zaprezentowało natomiast Biuro Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy. Podobnie jak poprzedniego dnia, gry i animacje dla najmłodszych prowadzili również wolontariusze Stowarzyszenia Promocji i Wolontariatu.

Weekend kończący wydarzenie, podobnie jak pierwszy, składał się będzie z bloków: kulturalnego oraz zdrowotnego. W sobotę Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego zachęcał przechodniów do lekcji tańca ludowego i wspólnego śpiewania piosenek związanych z Warszawą. Wielu odwiedzających skorzystało z okazji sfotografowania się w tradycyjnych elementach stroju ludowego, udostępnionego przez członków zespołu. Muzeum Warszawy i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" oprócz oferty informacyjnej przygotowały także różnego typu konkursy z nagrodami.

Ostatniego dnia imprezy plenerowej „Europa zmienia Warszawę”, w namiocie gościliśmy pracowników Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, którzy nie tylko dokonywali pomiarów wagi i wzrostu wśród wszystkich chętnych, ale także udzielali wskazówek dotyczących zdrowego żywienia oraz umożliwiali przymierzenie i zrobienie sobie zdjęcia w stroju chirurga. Fundacja „Dr Clown”, która przybyła wraz ze Szpitalem, oferowała naukę żonglerki i mini pokazy iluzji. Z kolei Zespół Żłobków m.st. Warszawy, zapewnił liczne atrakcje dla najmłodszych, prezentował swoją ofertę w postaci degustacji przygotowanych przez siebie smakołyków. Dzięki pracownikom i animatorom z Zespołu Żłobków, namiot w tym dniu zamienił się na kolorowy, bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw dla dzieci, na który zapraszał najmłodszych przechodniów wesoły Miś Żłobkuś. Tego dnia, każdy mógł również oddać krew w specjalnie przystosowanym do tego zabiegu Ambulansie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Dzięki uprzejmości Tramwajów Warszawskich, podczas wydarzenia „Europa zmienia Warszawę”, wszyscy chętni mogli wziąć udział w 3 kursach po Warszawie w specjalnie do tego celu przeznaczonym tramwaju (linia turystyczna T), wraz z przewodnikiem przybliżającym historię miasta. Atrakcją tramwajowej wycieczki był przejazd przez zajezdnię na Woli (na co dzień niedostępną dla osób postronnych). W dniu 1 lipca, wraz z naszymi wycieczkowiczami, tramwajem podróżowali również przedstawiciele Zespołu „Mazowsze”, którzy podczas przejazdu śpiewali tradycyjne, warszawskie piosenki, do których przygrywali na żywo na pianinie, który jest na wyposażeniu tramwaju.

Podczas wydarzenia „Europa zmienia Warszawę”, każdy zainteresowany mógł otrzymać bezpłatne materiały i publikacje dotyczące Unii Europejskiej oraz funduszy europejskich,a także nieodpłatnie skosztować zdrowej i smacznej wody z beczkowozu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie.

Pracownicy Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa zorganizowali również szereg konkursów i zabaw dla dzieci m.in. układanie kolorowych, wielkoformatowych puzzli przedstawiających mapę Europy, Polski, czy Warszawy, liczne kolorowanki i krzyżówki oraz wiele innych. Na wszystkich biorących udział w konkursach czekały atrakcyjne nagrody.

Celem całego przedsięwzięcia było dostarczenie mieszkańcom Warszawy i wszystkim zainteresowanym informacji na tematy związane z Unią Europejską. Każdy, kto w dniach trwania wydarzenia odwiedził nasz namiot, mógł zaobserwować, jak Warszawa zmienia się dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich. Pomimo trudności wywoływanych przez nie zawsze sprzyjającą pogodę tegoroczna edycja wydarzenia przebiegła bardzo pomyślnie. W czasie trwania imprezy namiot odwiedziło ponad 18 tys. osób chętnie korzystających ze wszystkich przygotowanych atrakcji i porad. Wiele osób odwiedzało nasz namiot dzieńw dzień.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, podobnie jak w poprzednich latach, ustawiona została także wystawa fotograficzna, prezentująca projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, a realizowane przez Urząd m.st. Warszawy. Niestety burza szalejąca nad Placem Zamkowym pierwszego dnia imprezy zniszczyła większość plansz.

Wydarzenie „Europa zmienia Warszawę zrealizowane zostało w ramach projektu m.st. Warszawy pod nazwą „Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.