to łączna kwota, która wpłynęła na konto m. st. Warszawy z UE w latach 2005-2018

Europa zmienia Warszawę 2015

opublikowano: Środa, 10 Czerwca, 2015 - 15:37, p.paradowski
Sporządził: Piotr Paradowski

Wspólne tworzenie wielkoformatowej sylwetki warszawskiej syrenki, eksperymenty naukowe, wirtualne zwiedzanie stołecznych dzielnic. Te oraz ponad sto innych atrakcji czekać będzie na wszystkich, którzy w dniach 20-26 czerwca wezmą udział w wydarzeniu „Europa zmienia Warszawę”.

Europa zmienia Warszawę 2015

Już po raz szósty, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa wraz z partnerami zaprasza wszystkich mieszkańców oraz odwiedzających stolicę na Krakowskie Przedmieście. To tu odbędzie się  największa impreza prezentująca sposób, w jaki Unia Europejska wpływa na współczesny obraz stolicy.

„Warszawa od początku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu środków europejskich na rozwój miasta. Dzięki temu mogliśmy tak wiele zrobić w tak krótkim czasie - mamy II linię metra, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Warszawskiej Pragi i dużo więcej. Łącznie pozyskaliśmy już ok. 8,5 mld zł z funduszy europejskich.” – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st Warszawy.

Tradycyjnie centralnym punktem wydarzenia stanie się namiot warszawskiego Punktu Informacji Europejskiej, wewnątrz którego prezentowane będą projekty dofinansowane z funduszy europejskich, realizowanych przez stolicę. Będzie to także okazja do prezentacji oferty kulturalnej i edukacyjnej instytucji publicznych, które korzystają ze wsparcia środków wspólnotowych. Siedmiodniowe wydarzenie podzielone zostanie na następujące bloki tematyczne:

• 20-21 czerwca  – „Kultura i sztuka”
  • 22 czerwca  – „Nauka, edukacja, sport”
  • 23 czerwca – „Infrastruktura, transport, środowisko”
  • 24 czerwca – „Obywatele i wolontariat”
  • 25 czerwca – „Zdrowie”
  • 26 czerwca – „Fundusze europejskie, rynek pracy, przedsiębiorczość”

W tym roku swoją obecność zapowiedziało blisko 40 różnych instytucji m.in. Centrum Nauki Kopernik, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu oraz Miejski Ogród Zoologiczny.

Gry, konkursy i warsztaty, zaplanowane na tegoroczną edycję wydarzenia „Europa zmienia Warszawę”, mają na celu stworzenie okazji do bezpośredniego kontaktu mieszkańców z instytucjami, jak również zapewnienie  kulturalno-edukacyjnej formy rozrywki dla uczestników w każdym wieku.

Atrakcjom w namiocie towarzyszyć będzie nowa odsłona wystawy fotograficznej, prezentującej najciekawsze projekty zrealizowane w Warszawie ze środków Unii Europejskiej. Ponadto, przez cały okres trwania wydarzenia będzie można również skorzystać z bezpłatnych usług informacyjnych oraz konsultacji świadczonych przez pracowników Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct  – Warszawa.

Szczegółowy program imprezy: http://www.europedirect.um.warszawa.pl/ oraz na https://www.facebook.com/EuropeDirectWarszawa