Informator Europejski

Informator Europejski

Czy wiesz, że...

9,7 mld zł

to kwota pozyskana ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013.

7,3 mld zł

 to łączna kwota, która wpłynęła na konto m. st. Warszawy z UE w latach 2005-2018

10 tys. zł

przypada ze środków unijnych na każdego mieszkańca Warszawy.

Budowa II linii metra

to największa spośród realizowanych w Polsce inwestycja samorządowa, która uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności.

17,7 mld zł

to łączna wartość dofinansowania projektów miejskich

Facebook

E3SoHo – szansa na zmniejszenie konsumpcji energii w budownictwie...

Increase Normal Decrease
opublikowano: Środa, 3 Marca, 2010 - 15:20, redaktor

E3SoHo – szansa na zmniejszenie konsumpcji energii w budownictwie socjalnym

Miasto Stołeczne Warszawa, wspólnie z 11 partnerami europejskimi – miastami, ośrodkami badawczymi oraz firmami prywatnymi bierze udział w projekcie międzynarodowym „E3SoHo – Usługi technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych na rzecz wydajności energetycznej w europejskim mieszkalnictwie socjalnym”.

Celem projektu jest stworzenie całościowego, zintegrowanego systemu kontroli i zarządzania zużyciem energii w budynkach społecznych. System obejmie zarówno monitorowanie i sterowanie zużyciem energii i mediów jak i edukację mieszkańców budynków w zakresie oszczędzania energii.

Na realizacje projektu E3SoHo Miasto Stołeczne Warszawa otrzymało dofinansowanie w wysokości 0,6 mln PLN. Za jego realizacje odpowiedzialne jest Biuro Funduszy Europejskich oraz Biuro Infrastruktury.

Projekt będzie realizowany w latach 2010-2013. Podczas tego okresu partnerzy konsorcjum projektowego skoncentrują się na przeprowadzeniu demonstracji zintegrowanego i powtarzalnego rozwiązania opartego na ICT w 3 pilotażowych budynkach socjalnych. System ten ma na celu osiągnięcie znaczącego (co najmniej 25%) zmniejszenia zużycia energii w europejskim mieszkalnictwie socjalnym. Realizacja celów odbywać się będzie głównie poprzez dostarczenie mieszkańcom informacji zwrotnych na temat zużycia energii oraz zaoferowanie spersonalizowanego doradztwa dotyczącego poprawy wydajności energetycznej. W ramach projektu zostanie zaprojektowany i zainstalowany w mieszkaniach socjalnych system informacyjny oparty na ICT, co znacząco zmniejszy zużycie energii oraz umożliwi udoskonalone zarządzanie już istniejącymi w budynku systemami produkcji energii.

Miasto Stołeczne Warszawa w celu przeprowadzenia demonstracji wytypowało budynek przy ulicy Szancera 5.

Źródło finansowania

CIP ICT -PSP

Czas trwania projektu

luty 2010 – styczeń 2012 (36 miesięcy)

budżet (partnerski)

257400 € (dofinansowanie 50%)

Partnerzy

 1. Saragossa (Hiszpania) – Urząd Miasta
 2. Lievien Francja– ICF Groupe
 3. Warszawa (Polska) – Urząd Miasta
 4. Mostostal Warszawa
 5. Politechnika Warszawska
 6. Acciona
 7. CSTB
 8. Telenor
 9. ISA
 10. Nobatek
 11. D’Appolonia
 12. Cecodhas