Informator Europejski

Informator Europejski

Czy wiesz, że...

9,7 mld zł

to kwota pozyskana ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013.

17,9 mld zł

to łączna wartość dofinansowania projektów miejskich

12,4 mld zł

 to łączna kwota, która wpłynęła na konto m. st. Warszawy z UE w latach 2005-2019

Budowa II linii metra

to największa spośród realizowanych w Polsce inwestycja samorządowa, która uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności.

10 tys. zł

przypada ze środków unijnych na każdego mieszkańca Warszawy.

Facebook

46 mln euro na inwestycje w nowy ekologiczny transport w Warszawie

Increase Normal Decrease
opublikowano: Poniedziałek, 16 Listopada, 2020 - 13:31, kgruba

46 mln euro na inwestycje w nowy ekologiczny transport w Warszawie

Komisja Europejska zatwierdziła dziś inwestycję o wartości ponad 46 mln euro z Funduszu Spójności na zakup 21 pociągów elektrycznych i modernizację stacji serwisowej w Warszawie. Celem inwestycji jest poprawa transportu publicznego w Warszawie, jak również zwiększenie możliwości i efektywności konserwacji pociągów na miejscu przez przewoźnika.

Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira oznajmiła: Jest to jedna z większych inwestycji w ramach polityki spójności. Zapewni ona obywatelom czysty transport, a także przyczyni się do szybszego rozwoju społeczno-gospodarczego i większej spójności, realizując w ten sposób jeden z priorytetowych celów Unii.

Nowe pociągi będą uzupełnieniem zmodernizowanych linii kolejowych w Warszawie i ułatwią przemieszczanie się w ramach aglomeracji. Transport publiczny stanie się mniej zatłoczony, wygodniejszy i nowocześniejszy. Zachęci to warszawian do niekorzystania z samochodów, dzięki czemu zmniejszy się hałas, zanieczyszczenie i liczba wypadków drogowych.

Projekt wpisuje się również w szersze działania na rzecz rozwoju wysokiej jakości interoperacyjnego transportu kolejowego w Polsce, który przyczyni się do obniżenia poziomu hałasu. Pociągi mają być gotowe do eksploatacji w styczniu 2023 r.